Rozgrywki szachowe PDPS

Opublikowano: poniedziałek, 08 września 2014 Małgorzata Kumar

Nikt nie miał szans..... nasz młody mieszkaniec Wojtek Zieliński ciągiem logicznego myślenia doprowadził do sytuacji mata naszych doświadczonych szachistów. Zaskoczenie wszystkich obecnych było przeogromne, zwłaszcza wtedy, kiedy nasz dotychczasowy król szachowy - pan Władysław - także położył partię.

25 września trzech naszych najlepszych zawodników weźmie udział w Turnieju Szachowym Domów Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Zostało jeszcze trochę czasu na intensywny trening.
Mamy nadzieję, że nasza całoroczna praca - a rozgrywki szachowe organizujemy w każdy piątek - przyniesie efekty i wrócimy do Ostrowiny z co najmniej dwoma złotymi medalami.
Szachy to gra, w której udział biorą dwie osoby. Rozgrywa się ją na planszy nazywanej  szachownicą, gdzie rozstawia się 32  figury  (16 dla każdego z graczy). Celem gry jest danie mata, tzn. zagrożenie króla przeciwnika usunięciem z dalszej rozgrywki („zbiciem”), którego nie sposób uniknąć. Gry jednak rzadko kończą się matem – gracze często poddają się, jeśli uważają, że dalsza gra doprowadzi do ich ostatecznej porażki.
Oprócz podstawowych zasad poruszania figur zasady gry regulują także wykorzystywane wyposażenie, kontrolę czasu, zachowanie i etykę graczy, ułatwienia dla niepełnosprawnych graczy, zapis posunięć za pomocą notacji szachowej, jak również sposoby postępowania w przypadku nieprawidłowości napotkanych w czasie gry.
Pierwsze posunięcie wykonują białe, następnie gracze wykonują ruchy na przemian. Wykonanie ruchu jest obowiązkowe; nie można z niego zrezygnować. Gra toczy się do zamatowania jednego ·z króli, rezygnacji gracza z dalszej gry lub gdy nastąpił remis. Dodatkowo, jeśli gra ograniczona jest kontrolą czasu, to gracz, który przekroczył czas przegrywa.
Oficjalne zasady gry nie przewidują sposobu wyboru gracza grającego białymi bierkami. O tym, kto gra białymi decydują jednak reguły danego turnieju lub, w przypadku gry amatorskiej, obopólna zgoda, gdzie korzysta się często z pewnej formy wyboru losowego: jeden z graczy chowa wtedy białego piona w jednej dłoni, a czarnego w drugiej i pozostawia wskazanie przeciwnikowi koloru figur, którymi ten będzie grał, do wyboru.