Dzień Rowerów Integracyjnych bez barier, w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu

Opublikowano: piątek, 12 września 2014 Administrator

“Dzień rowerów integracyjnych bez barier” to inicjatywa inaugurująca realizację projektu na rzecz osób niepełnosprawnych, którą zorganizowano w środę, 10 września, na terenie kampusu Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, którzy działają w ramach Stowarzyszenia Absolwentów WSB we Wrocławiu oraz Fundacji „Dobry Cel” pod przewodnictwem Stanisława Kośnika. Ich pomysł umożliwił zakup rowerów typu handbike - napędzanych rękoma, którymi mogą jeździć osoby niepełnosprawne ruchowo, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu działa już wypożyczalnia takich rowerów, umożliwiająca każdej zainteresowanej osobie wypróbowanie handbike’a i przejechanie się na nim. Projekt umożliwia zapoznanie się z handbike’ami nie tylko wrocławianom; szkolenia i wycieczki rowerowe organizowane są w różnych miejscach Dolnego Śląska, także w PDPS w Ostrowinie.
Równo o 10:00 Zespół Rowerów Integracyjnych, ze Stanem Kośnikiem na czele, przywitał przybyłych gości oraz krótko streścił podjęte w ramach projektu rowerowego działania w minionym roku, a także przedstawił wizje i plany na najbliższe miesiące. Organizatorzy wspólnie podziękowali za udział w tym dniu wszystkim, którzy dotarli na spotkanie oraz za współpracę i wsparcie instytucjom, organizacjom i firmom, dzięki którym projekt zaistniał.
Po uroczystym rozpoczęciu organizatorzy zaprosili przybyłych gości na poczęstunek i zachęcali do wspólnej integracji.
Mieliśmy do dyspozycji:
1) Stoiska polskich producentów specjalizujących się w produkcji rowerów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych (już wkrótce pojawią się tu opisy firm oraz ich dane kontaktowe).
2) Stoisko z reprezentantami UMWD, Gminy Wrocław i ośrodków MOPS, którzy udzielali informacji na temat dofinansowania rowerów na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
3) Stoisko “Rowerowy Fundraising”, gdzie specjalista ds. fundraisingu udzielał kompleksowych informacji na temat możliwości uzyskania nawet 100% dofinansowania na rower, dzięki lokalnym sponsorom ze swojej okolicy.
4) Stoisko fizjoterapeutyczne, gdzie była możliwość skorzystania z masażu relaksacyjnego
i rehabilitacyjnego po odbytych przejażdżkach rowerami typu handbike oraz poznać techniki tego rodzaju masaży.
5) Darmowy poczęstunek w formie grilla oraz gorące i zimne napoje zapewnione każdemu zgłoszonemu uczestnikowi.
6) Konkurs dla przybyłych gości, w którym do wygrania był integracyjny rower o wartości 7 tysięcy zł.
7) Gry i konkursy przygotowane przez studentów turystyki i rekreacji Wyższej Szkoły Bankowej.
8) Pokaz rowerów integracyjnych łącznie z najszybszym rowerem typu handbike na świecie, tzw. EVO JET oraz możliwość przejażdżek na wybranych rowerach.
Kampus WSB zapewnił duży parking, przyjazny osobom niepełnosprawnym w zakresie sanitarnym ·i architektonicznym. Dla uczestników dostępny był również pokój relaksacyjny oraz wolontariusze pełniący funkcje m.in. asystentów osób niepełnosprawnych.Wydarzenie promowało “Projekt aktywizacji osób niepełnosprawnych za pomocą rowerów integracyjnych”, umożliwiający jazdę na handbike’ach – rowerach napędzanych pracą rąk. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a honorowy patronat nad nim sprawuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.