Ostrowina

    Ostrowina (niem.Ostrowine) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, w gminie Oleśnica. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1471, gdy była to wieś książęca z dworem; pod koniec XVIII wieku funkcjonował tu folwark, dwa młyny wodne i szkoła. W 1785 roku wieś była podzielona na dwie części: Dolną i Górną. W roku 1927 folwark został zakupiony przez Berliner Siedlungsgesellschaft w celu parcelacji. W 1935 podczas akcji germanizacji nazewnictwa niemiecka administracja nazistowska zmieniła ukształtowaną historycznie nazwę Ostrowine formą ahistoryczną Werden. Zespół pałacowo-dworski wraz z parkiem po 1945 przekazano Domowi Opieki Społecznej, który użytkuje go do dziś.

Obecnie wieś zamieszkuje 466 mieszkańców. Wieś ma połączenia autobusowe z Oleśnicą i z Wrocławiem. Działa internet radiowy. Jest świetlica, leśniczówka, boisko sportowe i sklep. W pobliżu tartak, szkoła, apteka. W okolicy kilka większych stawów oraz rzeczka Oleśniczka. Najbliższe miasta obok Oleśnicy to Twardogóra (9 km) i Syców (13 km), gdzie odbywają się w tygodniu targi. Do drogi E12 (kierunek Warszawa) ok. 7 km. Obok wsi droga krajowa nr 25, która umożliwia dojazd do Ostrowa Wielkopolskiego. We wsi znajdują się działki rekreacyjne. Do Ostrowiny przyjeżdża bardzo dużo osób w sezonie letnio-jesiennym, w szczególności na jagody i na grzyby. Bardzo dużo lasów, ścieżek rowerowych itp. We wsi jest klub sportowy OKS Burza Ostrowina który występuje w rozgrywkach piłki nożnej na terenie Gminy Oleśnica (C-klasa) ale również klub posiada sekcję tenisa stołowego i piłki siatkowej występując w rozgrywkach gminnych.Klub posiada stronę internetową. Sołtysem Ostrowiny jest Dominik Kulczak.

 

 

(źródło: Wikipedia)
Ostrowina na stronie gminy Oleśnica